تبلیغات
حسینیه حضرت علی اکبر ((ع)) - احادیث پیرامون نگاه حرام و کنترل آن

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند: همه چشم ها در قیامت گریانند، جز سه چشم: چشمی كه در دنیا از خوف خدا بگرید و چشمی كه از نگاه حرام خودداری كند و چشمی كه به خاطر نگهبانی در

شیرینی خدایی

رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: النظر سهمٌ مسمومٌ مِن سِهام إبلیس فمَن ترکها خوفاً مِنَ الله إعطاه اللهُ إیماناً یجدُ حلاوتَه فی قلبه.

نگاه به (نامحرم) یکی از تیر های زهر آلود شیطان است، هر کس از ترس خدا آن را ترک نماید، خداوند ایمانی به او عطا فرماید که شیرینی آن را در دل خویش بیابد. (بحار الانوار، ج ۱۰۴، ص ۳۸)

 

 

 

چشمان پر از آتش

رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: مَن مَلَأَ مِنِ امرأهٍ حراماً حَشاهما الله عزّوجلّ یوم القیامه بمسامیرَ مِن نارٍ و حشاهما ناراً حتی یَقضیَ بین الناس ثم یُؤمَر به إلی النار.

کسی که چشمان خود را از نگاه حرام به زنی پر کند، خدای بزرگ و بلند مرتبه در روز قیامت چشمان او را با میخ های آتشین پر کرده و از آتش انباشته می سازد تا حساب مردم به پایان رسد، آنگاه فرمان می دهد که او را به آتش جهنم برند.( بحار الانوار، ج ۷۳، ص ۳۶۶)

 

 

زنای چشم

رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: لکلِّ عُضوٍ حظٌّ من الزنا فالعینُ زناه النَّظر.

برای هر عضوی (از اعضاء بدن) بهره ای از زنا است و زنای چشم، نگاه کردن (به نامحرم) است. (بحار الانوار، ج ۱۰۴، ص ۳۸)

 

 

نگاه عاقبت بین

امام علی – علیه السّلام – فرمودند: إذا أبصرت العینُ الشهوهَ عَمِیَ القلبُ من العاقبه.

هر گاه چشم، شهوت بین شود، دیده عاقبت بینیِ دل کور شود. (غرر الحکم، ص ۱۵۵)

 

 

پرهیز از نگاه زاید

 رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمود: إیّاکم و فضولَ النظر فإنّهُ‌‌ یَبذُر الهوی و یُولِدُ الغفله. 

از نگاه های زیادی و بی فائده بپرهیزید، زیرا که تخم هوس را (در دل) می پاشد و موجب غفلت می شود.( بحار الانوار، ج ۷۲، ص ۱۹۹)

 

 

پاداش فرو انداختن نگاه

امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: من نظر إلی امرأهٍ فَرفَعَ بصرَه إلی السماء أو غمّضَ بصرَه لَم یرتَدَّ إلیه بصرُه حتی یزوِّجَه الله عزّوجلّ مِنَ الحُور العین.

کسی که نگاهش به زنی (نامحرم) بیفتد و فوراً چشم خود را به طرف آسمان کند یا آن را فرو ببندد، چشم خود را برهم نمی زند مگر این که خدای بزرگ و بلند مرتبه از حوریان بهشتی به ازدواج او درآورد. (بحار الانوار، ج ۱۰۴، ص ۳۷)

 

 

راحتی قلب

امام علی – علیه السّلام – فرمودند: مَن غَضَّ طَرفَه أراح قلبَه.

هرکس (در برابر گناه) چشم خود را فرو بندد، دلش را آسوده گرداند. (غرر الحکم، ص ۳۵۴) راه خدا بیدار بماند. (نور الثقلین، ج 3، ص 583)
تاریخ : چهارشنبه 19 آبان 1395 | 12:43 ق.ظ | نویسنده : محمّد محمدی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.